Cuma, Temmuz 19

Irak İçişleri Bakanlığı’ndan Irak’ta üç kentte çıkan yangınlara ilişkin açıklama: Sorumlular terör örgütü PKK’nın mensupları

Irak İçişleri Bakanlığı, son dönemde Kerkük, Erbil ve Duhok’ta çıkan yangınların faillerinin terör örgütü PKK mensupları olduğunu açıkladı.

Irak İçişleri Bakanlığı sözcüsü Mikdad Miri el Musavi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (KBY) İçişleri Bakanlığı Konseyi Genel Müdürü Hemin Mirani ile Bağdat’ta düzenlenen ortak basın toplantısında Duhok’ta faaliyet gösteren işyerlerinin yakılmasına ilişkin konuştu. , Erbil ve Kerkük.

Musevi, yangınlarla ilgili kapsamlı soruşturmanın ardından tutuklanan 3 kişinin PKK üyesi olduğunu söyledi.

Erbil ve Duhok’ta yaşanan yangınların ardından Irak Başbakanı Muhammed Şiya el Sudani’nin talimatıyla inceleme ve araştırma komisyonu kurulduğunu söyleyen Musavi, bunlardan ikisinin Kerkük’te, birinin ise Diyala kentinde ‘operasyon’ kapsamında olduğunu söyledi. gerçekleştirillen. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (KBY) İçişleri Bakanlığı ile koordineli olarak yaptığı açıklamada, 3’ü kişi olmak üzere 3 kişinin yakalanarak cezaevine gönderildiği belirtildi.

Yakalanan kişilerin ifadelerinde başka bölgelerde de yangın çıkarmayı planladıklarını itiraf ettiğini belirten Musavi, şöyle konuştu: “Bu eylemlerden sonra Irak topraklarındaki Kerkük-Ceyhan petrol boru hattını da sabote etmeyi planlıyorlardı. Ayrıca bölgede de yangın çıkaracaklardı. Bağdat’ın ticari merkezleri olan Şorca ve Sadr bölgeleri.” dedi.

YAZARLAR KYB TERÖRLE MÜCADELE KULÜBÜ VE KYB Peşmerge Üyeleridir

IKBY İçişleri Bakanlığı Konseyi Genel Müdürü Hemin Mirani, Kerkük, Erbil ve Duhok’taki yangınların faillerinin Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Terörle Mücadele Servisi ve Peşmerge ordusu görevlileri olduğunu açıkladı. birim.

“İki tarafın (Bağdat ve Erbil) yaptığı incelemeler sonucunda (çarşı) yangınların arkasında PKK’nın olduğu ortaya çıktı.” Mirani, yakalanan faillerin kimliklerine de değinerek şunları söyledi:

“Buradaki suçlulardan ‘Fahrettin Ahmed’ isimli kişi olayı yönetiyordu ve KYB Peşmergesi’nde görev yapıyordu. Diğer fail Muhammed Necat Hüseyin ise terörle mücadele biriminde görevli bir subaydı. Süleymaniye’deki PKK’dan.”

(AA)Bu içerik Hazar Saygın tarafından yayınlanmıştır.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Malatya'da korkutan deprem!  AFAD tarafından açıklandıMalatya’da korkutan deprem! AFAD tarafından açıklandı
Resmi Gazete'de Yayımlandı!  5 ilin valisi değiştiResmi Gazete’de Yayımlandı! 5 ilin valisi değişti
2 gündür kayıptı!  Arabasında başından vurulmuş halde ölü bulundu.2 gündür kayıptı! Arabasında başından vurulmuş halde ölü bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber