Güncel Haberler

Konak’ın ısı adaları haritası çıkarılacak

Konak Belediyesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ile iş birliği yaparak, ilçede şehrin ortalama sıcaklığından daha yüksek veya daha düşük sıcaklıklara sahip alanları belirleyerek ısı adalarının haritalandırılmasına müdahale etti. Küresel ısınmanın dünya çapındaki etkilerinin artık günlük yaşamda daha yoğun hissedildiğini vurgulayan Konak Belediye Başkanı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Abdül Batur, hızla önlem alacaklarını ve haritaya göre gerekli çalışmaları yapacaklarını kaydetti. İlçenin sorunlu bölgelerinin belirleneceği ısı adası.

Konak Belediyesi ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi iş birliğiyle gerçekleştirilecek çalışmada, şehrin ortalama sıcaklığının üzerinde veya altında sıcaklıklara sahip alanlar belirlenecek. Çalışma kapsamında son 5 yılın farklı sezonlarına ait Landsat uydu görüntüleri kullanılacak ve İHA uçuşları ile yer ölçümleri gerçekleştirilecek. Detaylı yüzey sıcaklığı verileri elde edilecek ve yüzey sıcaklık haritaları hazırlanacak. Elde edilen verilerle kentin ısı adası haritası oluşturuldukça bölgelerdeki ısınma veya soğuma nedenleri ve faktörleri ortaya çıkarılacaktır.

Çalışmada ayrıca stratejik planlamaya, yapılacak yatırımlara ve geliştirilebilecek projelere ilişkin alternatif çözüm önerilerine de yer verilecek. Çalışmanın amacı yenilikçi teknolojileri, multidisipliner yaklaşımları ve ileri modelleme tekniklerini kullanarak mevcut uygulamaların ötesinde önemli ilerlemeler elde etmektir.

BATUR: GEREKLİ TÜM ÇALIŞMALARI YAPACAĞIZ

Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan eşsiz bir tarihe sahip olan Konak’ın bugün şehrin en hareketli bölgelerinden biri olduğunu vurgulayan Konak Belediye Başkanı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Abdül Batur, şöyle konuştu: “Bu çalışmanın İstanbul’da yürütülmesinin çok önemli olduğuna inanıyoruz. İlimizin merkezi olan Konak’ta, hepimiz dünya genelinde iklim değişikliğinin etkilerini yaşıyor ve bunu günlük hayatımızda yakından hissediyoruz.Mevsim değişimlerine ve daha önce hiç tanık olmadığımız, felaketler yaratan sağanak yağışlara tanık oluyoruz. Ne yağmurlar normal yağıyor ne de sıcaklıklar normal derecelerde.İklim değişikliği ve bilinçsiz kentleşme en önemli sosyo-ekolojik sorunlardan birini temsil ediyor ve ne yazık ki yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor.Kentsel ısı adaları bunun bir sonucu. şehirlerdeki ısı adaları yüksek, yoğun binalar, binalarda kullanılan malzemeler ve tabii ki bacalardan ve araba egzozlarından yayılan karbon emisyonlarıdır. Bu çalışmamızda sorunlu alanları tespit edip hızlı aksiyon alarak önlem alacağız. Çalışma, şehrimizdeki durumu daha net görebileceğimiz bir harita sunarken, aynı zamanda neler yapabileceğimiz, ne gibi önlemler alabileceğimiz konusunda da bir önlem paketi sunacak” dedi. Çalışmanın sonuçlarını ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla paylaşacaklarını belirten Batur, şöyle konuştu: “Küresel ısınma ve mevsimlerdeki anormal değişiklikler dünyamızın en büyük sorunudur. Bir an önce harekete geçmek çok önemliydi ve biz de bu adımı attık. “Gerekli tüm çalışmaları yaparak şehrimizdeki yaşam kalitesini yükseltme konusunda kararlıyız” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu