Güncel Haberler

Kıbrıs Rum yönetimi, KKTC vatandaşları için destek tedbirleri açıkladı

KKTC daha önce “Egemenliği dayatma ve Kıbrıslı Türklere boyun eğdirme” girişimi olarak tanımladığı tedbir paketini reddedeceğini açıklamıştı.

REKLAM

BM’nin adadaki barış görüşmelerini canlandırma girişimi öncesinde Kıbrıs hükümeti, KKTC yönetiminin daha önce reddedeceğini açıkladığı “Kıbrıs Türklerinin güvenini kazanmaya yönelik” tedbir paketini kamuoyuna duyurdu.

Yunan hükümeti, destek paketinde vatandaşlık başvurularının hızlandırılması, dul maaşı verilmesi, mesleki eğitim fırsatlarının artırılması ve Müslüman ibadethanelerine erişimin kolaylaştırılması gibi tedbirlerin yer aldığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Nikos Christodoulides basına şunları söyledi: “Kıbrıslı Türkler Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşıdır, bunu pratikte kanıtlıyoruz.” Dedi.

Önerilen 14 maddelik pakette ayrıca acil ihtiyaç duyulan ilaçların sağlanması, Kıbrıslı Türkler ile Kıbrıslı Rumlar arasındaki mal ticaretinin genişletilmesi ve Kıbrıs Yolu üzerindeki sekiz kontrol noktasında kuzey-güney geçişlerinin hafifletilmesi gibi önlemler de yer alıyor. uzun. Tampon bölge uluslar tarafından kontrol ediliyor.

KKTC: Bu tekliflerle BM’yi etkilemek istiyorlar

Bu açıklama, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin yeni Kıbrıs Özel Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar’ın adaya yapacağı ziyaret öncesinde yapıldı.

BM Genel Sekreteri ile varılan anlaşma kapsamında Angela Holguin, iki taraf arasında yeni bir resmi müzakere sürecinin başlatılması konusunda ortak bir zemin olup olmadığını araştıracak.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, daha önce yaptığı açıklamada, Rumların bu tedbirlerle Holguin’i etkilemeye çalıştıklarını söyleyerek, “Kıbrıslı Türklere egemenliği dayatma ve boyunduruk altına alma girişimi” olarak tanımladığı tedbir paketini reddetmişti.

En son Ocak ve Haziran 2017’de BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in himayesinde iki aşamada gerçekleştirilen Kıbrıs Konferansı sonuçsuz kalmıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu