Cuma, Temmuz 19

İsrail Filistinlilerin çadırlarının olduğu bölgeyi bombaladı: 18 kişi öldü

İsrail tankları Refah’ın batısındaki El Mavasi bölgesine top mermileriyle saldırdı.

Filistin Kızılayı’ndan yapılan açıklamada, Filistin çadırlarına düzenlenen saldırıda ilk belirlemelere göre 18 kişinin öldüğü, 35 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Saldırıda yaralanan çok sayıda kişinin de tedavi altına alındığı kaydedildi.

Görgü tanıkları, İsrail ordusuna ait tankların Mevasi bölgesinde Filistin çadırlarının bulunduğu bölgeleri bombaladığını, çadırlarda yangın çıktığını bildirdi.

Refah Belediye Başkanı Sufi, şehrin İsrail askeri operasyon alanına dönüştüğünü söyledi

Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah şehrinin Belediye Başkanı Ahmed es-Sufi, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nin güneyinde yer alan Ebubekir es-Sıddık Caddesi’ndeki evler ile şehrin batı kesimindeki tüm konutları yıktığını söyledi. .

Sufi, şunları söyledi: “Askeri operasyonun devam etmesi, geçişlerin kapatılması ve gıda malzemelerinin girişinin engellenmesi nedeniyle Refah’ta gerçek bir insani felaket yaşanıyor.” dedi.

Refah’ta faaliyet gösteren herhangi bir hastane veya sağlık merkezinin bulunmadığını kaydeden Sufi, insani ve sağlık koşullarının kötüleşeceği uyarısında bulundu.

Refah belediye başkanı, yerinden edilen ve şehre ulaşmak zorunda kalan Filistinlilerin kasıtlı olarak hedef alındığını ve çadırlarının bombalanıp öldürüldüğünü ekledi.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 694’ü çocuk, 10 bin 279’u kadın olmak üzere 37 bin 431 Filistinli öldü, 85 bin 653 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da yok ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

Salgın hastalık riski

Kemal Advan Hastanesi Müdürü Hüsam Ebu Safiye, sokaklarda biriken atıkların ve kanalizasyonun taşması nedeniyle Gazze ve kuzey kentlerinde hastalık ve özellikle salgın riskinin arttığı uyarısında bulundu.

Ebu Safiye, “Kıtlık nedeniyle insanların bağışıklık sistemleri zayıfladı. Bu da hepatit ve bağırsak enfeksiyonları başta olmak üzere hastalıkların ve salgın hastalıkların yayılmasını hızlandırıyor.” dedi.

Dünyaya seslenen Ebu Safiye, “Sınır kapılarının açılması, Gazze’ye insani yardım girişinin sağlanması ve kurtarılabilecek tüm insanların kurtarılması için İsrail’e baskı ve müdahale” çağrısında bulundu.


Gazze’deki 36 hastaneden 17’si kısmi hizmet veriyor

Gazze’deki 36 hastaneden 17’sinin kısmi hizmet verebildiği, bunların 3’ünün Gazze’nin kuzeyinde, 7’sinin Gazze’nin merkezinde, 3’ünün Deir el Belah’ta ve 4’ünün de Han Yunus bölgelerinde yer aldığı belirtildi. Refah’ta aktif bir hastane bulunmamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponspor Bağlantılar: Antalya Haber