Güncel Haberler

İran, AB diplomatı Floderus’u “yeryüzünde bozgunculuk” suçlamasıyla yargılıyor

İran yargısına bağlı Mizan haber ajansının haberine göre, İran’da gözaltına alınan İsveç vatandaşı Floderus’un davasının duruşması Tahran Devrim Mahkemesi’nin 26. bölümünde görüldü.

Tahran’daki duruşmaya İsveç’in Tahran Maslahatgüzarı, sanığın avukatları ve resmi tercümanlar katıldı.

Tahran Başsavcılığı’nın iddianamesine atıfta bulunan mahkeme hakimi, Floderus’un teknik ve fiziki takip verilerinin, İsrail başta olmak üzere diğer ülkelere yaptığı seyahatlerin ve çeşitli yazışmaların değerlendirildiğini kaydetti.

Söz konusu suçlamanın kapsamının altını çizen mahkeme hakimi, İsveç vatandaşı Floderus’a yönelik suçlamayı “Ülkenin güvenliğine, toprak bütünlüğüne ve İsrail ile istihbarat işbirliğine karşı hareket eden yeryüzündeki yıkım” olarak açıkladı.

Mahkeme hakimi, davada şu ana kadar üç duruşmanın yapıldığını söyledi.

İran’da “yeryüzünü düzeni bozma” suçlamasıyla açılan davaların büyük çoğunluğunda sanıklar idam cezasına çarptırılıyor.

İlginçtir ki Floderus’un bu suçlamayla ilgili davası, İsveç Temyiz Mahkemesi’nin eski İran Savcı Yardımcısı Hamid Nuri’ye “uluslararası hukuku ihlal” ve “kasten öldürme” suçlarından verilen ömür boyu hapis cezasını onaylamasının ardından gerçekleşti.

AB Dışişleri Servisi’nde çalışan 33 yaşındaki İsveçli Johan Floderus’un, Nisan 2022’de turist olarak geldiği İran’da tutuklandığı bildirildi.

İran, Temmuz 2022’de Floderus’un adını vermeden bir İsveç vatandaşının casusluk nedeniyle tutuklandığını duyurdu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu