Güncel Haberler

Hindistan’da 718 kar leoparının yaşadığı tahmin ediliyor

BBC Haber’in haberine göre Bakanlık, “Dünya Nüfusunun Değerlendirilmesi” kapsamında “Hint Kar Leoparı Nüfus Değerlendirme Programı (SPAI)” ile trans-Himalaya bölgesinde 120 bin kilometrekarelik alanda incelenen kar leoparlarına ilişkin açıklama yayınladı. kar leoparı (pençeleri)”.

Açıklamada, 2019-2023 dönemini kapsayan araştırma sonucunda Hindistan’da yaşayan tahmini kar leoparı sayısının 718 olduğu, bunun da dünyadaki büyük kedi popülasyonunun yaklaşık %10-15’i olduğu belirtildi.

Açıklamada, kamera tuzaklarıyla toplam 214 kar leoparının yakalandığı ve leopar izleri gibi veriler ışığında bu sayının yaklaşık 718’e karşılık geldiği belirtildi.

Açıklamada, Himalaya ekosistemindeki en üst düzey yırtıcılar olarak oynadıkları rol nedeniyle kar leoparlarının sayısını bilmenin, ekosistemin sağlığının yanı sıra yaşam alanlarına yönelik tehditleri ve küresel ısınmanın neden olduğu değişiklikleri tespit etmek açısından önemli olduğu vurgulanıyor.

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği, kar leoparını “nesli tükenmekte olan bir tür” olarak listeliyor; çünkü kar leoparı sayıları, habitatları ve kaçak avlanmalardan altyapı gelişimine kadar birçok nedenden dolayı tehlike altında.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu