Güncel Haberler

Borrell: Ukrayna’ya verebileceğimiz en önemli güvenlik taahhüdü AB üyeliği

Münih Güvenlik Konferansı’ndaki üst düzey Avrupa Birliği yetkilileri, Rus işgaline karşı Ukrayna’ya verdikleri desteği yineledi.

REKLAM

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Münih Güvenlik Konferansı’nın son gününde yaptığı konuşmada, AB’nin bugün karşı karşıya olduğu en önemli jeopolitik sorunun Ukrayna ile bağlantılı olduğunun altını çizdi, Gazze ve güney yarımküre.

Kiev yönetimine yönelik güvenlik taahhütlerinin artırılması gerektiğini vurgulayan Borrell, şunları söyledi: “Ukrayna’ya verebileceğimiz en önemli taahhüt AB üyeliğidir.” dedi.

Borrell, AB ülkelerinin Ukrayna’nın silah kapasitesini artırma konusunda defalarca tereddüt ettiğini ve gecikmenin zarara yol açtığını belirterek, “Ukrayna’nın galip gelmesi için gereken her şeyi yapmanın zamanı geldi. Daha fazlasını ve daha hızlı yapmalıyız.” Bu adımın AB’ye katılım olduğunu söyledi ve vurguladı.

Konuşmasının ardından tartışmaya katılan Borrell, ABD’nin Avrupa güvenliğine ilişkin politikasının Ne kadar rol üstleneceksiniz? Birçok senaryonun değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

İsrail-Filistin meselesine ilişkin AB dış politikasından sorumlu iki devletli çözüm AB’nin siyasi alana sahip olabilmesinin tek yolunun bu olduğunu vurguladı.

Leyen: Ukrayna, Avrupa savunma sanayii stratejisine dahil edilecek

Öte yandan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Münih Güvenlik Konferansı’nın son gününde katıldığı tartışmada Ukrayna’nın yeni Avrupa savunma sanayii stratejisine dahil edileceğini söyledi.

Leyen, “Rusya’ya karşı üstünlük sağlamamız lazım” dedi ve şöyle devam etti: “Görüyorsunuz ki, her canın önemli olduğu Ukrayna, örneğin eski silah sistemlerimizi alıp yapay zekayla modernize ederek, daha duyarlı hale getirerek çok akıllı hale geliyor. “. ve daha akıllı. Dolayısıyla insansız hava araçlarının üretiminin gelişimini görmek gerçekten etkileyici. Bu nedenle artık Ukrayna’yı da savunma programlarımıza dahil edeceğiz.” dedi.

Leyen, bu kapsamda Avrupa Komisyonu’nun üç hafta içinde toplanacağını söyledi. savunma sanayii stratejisi Teklif sunacağını ve Ukrayna’da savunma inovasyonu için ofis açılacağını duyurdu.

Konferansta konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ülkesinin yaşadığı mühimmat sıkıntısının “yapay” olduğunu ve bu durumun Rusya’nın konumunu güçlendirdiğini söyledi. uyarmıştı.

Cumartesi günü Ukrayna, dört aydır şiddetli çatışmaların yaşandığı Avdiivka kentini artık savunamayacak durumdaydı. geri çekilmek zorunda kaldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu